O nas

Nasza historia z wikliną, jest historią o końcach i początkach, miłości, tradycji i pasji. 

Przede wszystkim chcemy przybliżać ludziom to wymierające w polsce rzemiosło, chcemy kontynuować naszą rodzinną tradycję i przybliżać wiklinę młodym pokoleniom. Chcemy zwrócić uwagę na piękno starannej pracy rąk. Wszystko czego potrzebujemy już jest, teraz tylko wystarczy z tego skorzystać. Tak jak to robili nasi dziadkowie, tylko po naszemu 🙂 

Nasz dziadek przez 29 lat prowadził sklep z wikliną w Warszawie na Pradze Północ. Właściwie wychowałyśmy się w wiklinie i to całkiem dosłownie, więc właściwie to ta przygoda wybrała nas (całe szczęście!!). Wiedzę i zawód (koszykarz-plecionkarz) zdobywamy w szkole zawodowej w Łowiczu oraz od naszych wikliniarskich mistrzów.

Siostry Plotafot. Maja Hylewicz

Kilka słów o nas

Siostry Ania i Kasia. Ania jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale grafiki oraz arteterapeutką. Jest także mamą dwójki maluchów – Gosi i Grześka. Kasia jest aktorką po Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, ze względu na swój wolny zawód swój czas może dzielić między aktorstwo, a prowadzenie firmy Siostry Plotą.

Mamy w sobie wiele pasji, oj wiele. Ania od dziecka uwielbiała prace manualne. Rysunek, malarstwo, potem odkryła dzierganie i plecenie na drutach, a w końcu odważyła sięgnąć po znaną jej od dziecka wiklinę. Swoje życie zawodowe poświęciła przekazując pasję do rękodzieła dzieciom i młodzieży. Szybko też odkryła, że to wspaniała droga, żeby wyrazić to, co jest w nas ukryte, schowane. Często nasze ręce w porozumieniu z podświadomością uwalniają zastane emocje, pragnienia, marzenia i blokady. Sztuka, rękodzieło to jej język, którego chce pokazywać i uczyć. 

Kasi ogromną pasją i twórczym językiem zawsze było aktorstwo i śpiew – scena, choć jej największym marzeniem jest dom nad jeziorem, z wiecznie nagrzaną ogniem sauną. I tym właśnie jest dla niej wikliniarstwo. Ucieczką z wielkiego miasta, wprost w objęcia natury. Medytacją, bezpiecznikiem i dogrzebywaniem się do swoich korzeni.

Jak na Siostry Plotą przystało uwielbiamy rozmawiać i uwielbiamy rozmowy.

Te długie, kiedy możemy puścić wodze fantazji, te energetyczne krótkie wymiany, inspirujące, zabawne, te kiedy możemy opowiedzieć o swoich miłościach i pasji, te kiedy możemy przekazać swoją wiedzę i te kiedy się uczymy.

Jest nam szczególnie miło, kiedy tymi rozmowami możemy się z wami dzielić i zachowywać je na dłużej dzięki portalom internetowym, nagłośnią telewizyjnym i radiowym, magazynom. Musimy też przyznać, że mamy niesamowite szczęście trafiać na bardzo inteligentnych, wrażliwych, otwartych dziennikarzy i pasjonatów rozmów. 

„Ratunek dla polskiego rzemiosła, czyli Siostry Plotą” miałyśmy przyjemność porozmawiać na łamach magazynu „Label”. Serdecznie zapraszamy do przeczytania tej rozmowy:)

...Zapraszamy do przeczytania…

(kwiecień 2023)

 

 

 

Jak odświeżyć wiklinowy koszyczek na święconkę. Prosty trik ekspertki. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Kasią na łamach portalu fakt.

… Zapraszamy do przeczytania…

(kwiecień 2023)

 

 

 Miałyśmy też przyjemność wziąć udział w audycji ,,Extramocni” Marii Guzek.

(marzec 2022)

 

 

 

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy w Radio Wnet, audycja poprzeplatana jest poezją i piosenkami w tematyce plecionkarskiej. MiŚ wychodzi na spotkanie z Przyjaciółmi, by pokrzepić dobrym słowem na rozpoczynający się dzień.   red. Wacław Pokrzywnicki.

…Zapraszamy do wysłuchania….

(luty 2022)

 

,,Więź inna niż wszystkie” Zapraszamy do przeczytania artykułu o nas który ukazał się na łamach magazynu Claudia.

 

(styczeń 2022)

 

 

 Zapraszamy do obejrzenia reportażu przygotowanego przez „Dzień Dobry TVN” o naszej pracowni i naszej historii. W tym materiale usłyszycie i zobaczycie zarówno Kasię, Anię jak i  naszego tatę i mamę.

…Zapraszamy do obejrzenia…

(grudzień 2021)

 

 

Zapraszamy do zakupu grudniowego numeru Elle Polska, „Spacer po Warszawskich Pracowniach Rzemieślniczych.”

(grudzień 2021)

 

 

 

Zapraszamy do zakupu grudniowego numeru Zwierciadła, „Jak Firma, to tylko Z SIOSTRĄ!”, cudowna rozmowa z Małgorzatą Milian-Lewicką.

…Zapraszamy do przeczytania…

(grudzień 2021)

 

 

O sztuk robieniu, z tymi, którzy sztuki robią. Czyli tym razem z Kasią o plecionkarstwie i wiklinie. 

…Zapraszamy do wysłuchania….

(26.08.2021)

 

 

 

Joanna Borucka, właścicielka firmy Katalog Marzeń i autorka podcastu Napędzani Marzeniami to dla nas postać niezwykła. Nasza siostra, nasza mentorka, wsparcie i inspiracja. Bardzo się tym bardziej ucieszyłyśmy z jej zaproszenia do rozmowy. Trochę, o wiklinie, trochę o Kasi, a to wszystko o marzeniach… 

…Zapraszamy do wysłuchania….

(20.07.2021)

 

Rozmowa z uczestniczkami programu Biznes w Kobiecych Rękach, min. Katarzyną Nejman.

…Zapraszamy do przeczytania…

(15.06.2021)

 

 

„To jest zawód przez lata niedoceniany w Polsce… Teraz się to powoli zmienia, bo mamy jakiś taki powrót do natury, do rękodzieła”. Zajrzeliśmy na chwilę do Ani i Kasi, które na Pradze jako https://siostryplota.pl/ zajmują się zawodowo wikliną. 🙂 @Prezydent m.st. Warszawy – kanał oficjalny

…Zapraszamy do obejrzenia…

(09.05.2021)

 

 

Pierwszy raz w telewizji. Ta rozmowa to był energetyczny strzał. Dla nas na pewno mocno agrenalinowy. Dziadek jak to spadochroniarz poczuł sie jak ryba w wodzie, a my z Ania starałyśmy się nadążyć.
To było dla nas niezwykle wzruszające wydarzenie, gdzie razem z dziadkiem mogliśmy się we trójkę wam przedstawić. Ogromna pamiątka i piękne przeżycie.

…Zapraszamy do obejrzenia…

(22.01.2021)

 

To jeden z moich ukochanych wywiadów.  Agata Michalak bardzo przenikliwie i z czułością postawiła nam pytania, które świetnie zbierają informacje o Siostry Plotą, o dziadku. Opisuje fundamenty naszej historii. 

…Zapraszamy do przeczytania…

(24.12.2020)

 

 

Pierwsza rozmowa na żywo w Radio. Stres, szczególnie przez pierwsze 10 minut było ogromny. Całe szczęście z Conrado plotło się jak ze starym dobrym znajomym… o czy? Zapraszam do słuchania.

…Zapraszamy do wysłuchania…

(4.09.2020)

 

 

Pierwszy raz w przestrzeni internetowej pojawił się nasz Dziadek w portalu Wp.pl Sam wywiad miał miejsce w szczególnym dla nas momencie, w momencie, kiedy wszystko miało się skończyć, a tak naprawdę wszystko się zaczęło…

…Zapraszamy do przeczytania…

(10.06.2020)